המשרד המוביל בישראל בתחום הנדל"ן, ייעוץ, השקעות נדל"ן וניהול נכסים

לפגישת היכרות ללא התחייבות: 03-6444500

he-icon | en-icon | fr-icon

השפעת ריבית בנק ישראל על שוק הנדל"ן

iStock 000019551430Smallעקב החשש המוצדק להתחזקות השקל אל מול הדולר, הגידול בתעסוקה ובשכר במגזר העסקי, החליטה הוועדה המוניטרית בראשה של נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, להפחית את הריבית לחודש מארס 2014 בשיעור של 0.25% לרמה של 0.75%.

מאז אוקטובר 2011 הוריד בנק ישראל את שיעור הריבית במשך 10 פעמים ב- 2.5% במצטבר.

ריבית הפריים היא ריבית שנקבעת על ידי הבנקים כריבית בסיסית לחישוב בעסקאות עם לקוחותיהם. במרבית מדינות העולם נקבעת ריבית הפריים בפועל, כנגזרת של הריבית הנקבעת ידי הבנק המרכזי, דוגמת בנק ישראל או הבנק הפדרלי של ארצות הברית, על בסיס שיעור הריבית שהוא קובע בהלוואותיו לבנקים וגופים פיננסים גדולים אחרים. ריבית הפריים משמשת כבסיס להשוואה בקביעת שיעור הריבית של הלוואות במגזר הפיננסי כולו, ומגוון רחב של מכשירים פיננסים צמוד אליה.

ככל שהריבית נמוכה יותר, כך יילקחו יותר הלוואות (משכנתא) לרכישת דיור, למגורים ולהשקעה.

מצד שני, מחירי הדירות הגבוהים מאלצים 40% מהלווים לקחת מימון של יותר מ 60% ממחיר הדירה.

ריבית נמוכה מכניסה לשוק הקונים עוד משקיעים חדשים, כאשר שיעורם עומד כיום על כ 30% מסך נוטלי המשכנתאות. ככל שהריבית על פיקדונות בבנקים תהיה נמוכה יותר, כך נראה יותר משקיעים חדשים נכנסים לשוק הנדל"ן. השקעות בנדל"ן תמיד יהיו אפיק השקעה מצוין.

גובה מחירי הדירות העלה את הגובה הממוצע של הלוואת משכנתא מרמה של 576,000 ₪ לרמה של 592,000 ₪.

ראינו שגם בישראל, שלא הייתה בעין הסערה במשבר הפיננסי האחרון, ננקטה מדיניות ריבית דומה לזו שבארצות המערב. מדיניות זו נדרשה הן כדי להגן על המשק הישראלי שהוא מוטה-יצוא מהאיום שיצרה ההאטה הכלכלית העולמית, והן לאור הסיכון שריבית גבוהה יותר בישראל תביא לזרימת הון ספקולטיבי לישראל ותגרום לייסוף השקל – התפתחות שתפגע בענפי היצוא. גם כך, למרות הפחתות הריבית של בנק ישראל, התקיימו תנועות הון שהכריחו את בנק ישראל לחרוג מעיקרון בסיסי שקבע לעצמו ולהתערב ישירות בשוק המט"ח כדי למנוע ייסוף חמור יותר של השקל.

בשורה זו בוודאי תשמח את נוטלי המשכנתאות, אך גם את משקיעי הנדל"ן עקב הצפי להמשך עליית מחירי הדירות. ריבית נמוכה מקטינה את תשלומי משכנתא החודשית במסלול הצמוד לריבית הפריים אך היא מגדילה את הביקושים למשכנתא וכתוצאה מכך תורמת לעליית מחירי הדירות.

כפי שעולה מהנתונים שיש בידי בנק ישראל, בחודשים נובמבר-דצמבר 2013 מחירי הדירות רשמו עלייה של 1.5%. בסך השנתי, מחירי הדירות זינקו ב- 8.1%. למעשה, בסוף 2013, מספר העסקאות שבוצעו בשוק עמדו ברמה הגבוהה ביותר מאז 1997.

ארז כהן, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין לשעבר :" המהלך של קרנית פלוג להורדת הריבית הנמוכה מאוד ממילא בעוד רבע אחוז(!) אולי הגיוני מבחינת דחיפת הפעילות במשק ושמירת שער שקל דולר, אולם בעייתית ביותר מבחינת שוק הנדל"ן, תביא שוב לדחיפת משכנתאות ולהמרצת המחירים כלפי מעלה
סקטור הנדל"ן למגורים צפוי ליהנות כיוון שכיום כבר יותר זול לקחת משכנתא מלשכור דירה ואם נוסיף לכך את עליית ערך הדירה אז אין ספק שהורדת הריבית תיתן דחיפה נוספת לשוק הדיור.

גם סקטור הנדל"ן המניב צפוי ליהנות כיוון שהוא עובד על מרווחים. כיום חברות נהנות ממרווחים גבוהים – משכירות לפי 7.5% ומגייסות פחות מ- 2% זה מרווח כמעט כפול מהמרווח בחברות דומות בעולם.

משרדנו מספק שירות מקיף של ניהול נכסים עבור משקיעים, ניהול נכסים מושכרים וניהול ופיקוח על אחזקת מבנים.

לייעוץ ראשוני – צרו עימנו קשר בטלפון – 03-6444500.

צרו קשר ללא כל התחייבות !

בטלפון: 03-6444500
או באמצעות מילוי הטופס הבא: