המשרד המוביל בישראל בתחום הנדל"ן, ייעוץ, השקעות נדל"ן וניהול נכסים

לפגישת היכרות ללא התחייבות: 03-6444500

he-icon | en-icon | fr-icon

דירה במתנה

iStock 000022136105Smallשוקלים לתת לילדכם דירה במתנה? קיבלתם דירה במתנה? התחרטתם על מתן דירה במתנה? כדאי שתיוועצו עם עו"ד מקרקעין!

עסקת העברת דירה ללא תמורה הינה צעד משמעותי, בהיותה כרוכה בהעברה במתנה של נכס יקר מאד, ועשויות להיות לכך השלכות רבות, לרבות מבחינת מיסוי, ויתכן שאף תתחרטו על כך בעתיד, ולפיכך יש לבצעה בקפידה.

משרדנו מתמחה בליווי עסקאות מתנה ובעל ניסיון עשיר בתחום.

צרו עמנו קשר כבר עכשיו לקביעת פגישות היכרות ללא כל התחייבות בטלפון 03-6444500 או בטופס יצירת הקשר הבא.

בעסקת מתנה, צד אחד מעניק לצד השני זכויות כלשהן במקרקעין ללא תשלום כלשהו בגין הנכס.

במידה שתינתן תמורה כלשהי בגין הנכס המועבר, לא תיכנס העסקה לגדר "עסקת מתנה" ולא יחולו הוראות הפטור לעניין מס שבח או מס רכישה. יש לציין שהעברת דירה במתנה נחשבת לעסקת מקרקעין במלוא מובן המילה. אפילו שאיננה כוללת עריכת הסכמי מכר ורכישה.

בהעברת דירה במתנה בעוד ההורים בחיים ניתן להימנע מסכסוכי ירושה עתידיים בין היורשים או למנוע מצב של התנגדות לצוואה של יורש אינו מרוצה מהחלק שנפל בחלקו. יש שמעבירים דירה במתנה לילד מנישואין קודמים מבעוד מועד זאת במטרה להבטיח תביעות עתידיות של בן הזוג לגבי הדירה.

 

אופן ביצוע עסקת העברת דירה במתנה:

על הצדדים לעסקה לחתום על תצהיר "נותן מתנה" ו"מקבל מתנה" עם אימות חתימה על התצהיר בפני עורך דין. ניתן לחתום על הסכם מתנה, למשל אם יש תנאים למתנה. את קיומו של התנאי ניתן להבטיח באמצעות רישום הערת אזהרה בלשכת רישום המקרקעין. למשל, ניתן להבטיח כי הורה אשר נותן מתנה לילד, יוכל להתגורר בדירה עד יום מותו או שיהא זכאי לדמי השכירות לצורך תשלום לבית אבות. ניתן גם לקבוע שמקבל המתנה לא יוכל למכור את הדירה ללא אישור בכתב ומראש של נותן המתנה, או שלא יוכל לשעבד את הדירה ללא הסכמתו.

כמו בכל עסקת מכר, גם בעסקת מתנה יש לחתום על הצהרות למס שבח, יש לערוך שטרי מכר, יש לחתום על טופס בקשה לרישום מקרקעין עם אימות ו לצורך רישום העסקה בטאבו יש להמציא אישורי עירייה.

העברת נכס מקרקעין במתנה לקרוב פטורה ממס שבח אך מקבל ההעברה ישלם 1/3 מס רכישה בהתאם למדרגות מס הרכישה ביום העברת הזכויות בנכס. מקבל המתנה לא יוכל למכור את הנכס בפטור ממס שבח בהתאם לתקופות צינון שונות, זאת כדי למנוע תרגילי מס לצורך קבלת פטור ממס שבח.

יש לציין כי שיקולי מס לביצוע עסקת מתנה הינם לגיטימיים וחוקיים אולם יש להיוועץ בעורך דין מומחה בתחום כדי למנוע מצב של עסקת מתנה שרשויות מיסוי מקרקעין יראו בה עסקה מלאכותית אזר אינה מזכה בפטורים כאמור.

לפני ביצוע עסקת העברה ללא תמורה של מקרקעין, מומלץ לבצע בדיקות משפטיות מקדימות, וכן לבחון שיקולים של תכנון מס תוך התייעצות עם עורך דין מומחה בתחום, זאת כדי למנוע טעויות או בעיות חמורות בעתיד וכדי להבין את ההשלכות המשפטיות העתידיות של העסקה.

משרדנו מתמחה בליווי עסקאות מתנה ובעל ניסיון עשיר בתחום.

צרו עמנו קשר כבר עכשיו לקביעת פגישות היכרות ללא כל התחייבות בטלפון 03-6444500 או בטופס יצירת הקשר שמשמאל.

צרו קשר ללא כל התחייבות !

בטלפון: 03-6444500
או באמצעות מילוי הטופס הבא: